Datçalı Çocuklar Sualtı Dünyasını Keşfetti

3.01.2014
Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), tarafından yürütülen Sorumlu Balıkçılık Uygulamalarına Geçiş Projesi kapsamında 150 çocuğa sualtı dünyasını keşfetme olanağı sunuldu.

Sorumlu Balıkçılık Uygulamalarına Geçiş projesiyle balıkçılar, yerel halk ve çocuklara yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmaları düzenlendi. Bu çalışmalar kapsamında çocuklar için sualtı dünyasını yerinde ve anında tanıyabilecekleri sualtı belgeleme sistemi kullanıldı. Bu sistemde, sualtı kamerası yardımı ile SAD ekibinden bir dalgıcın yaptığı çekimler anında karada televizyon ekranına aktarılarak görüntülenen canlılar ve habitatlar çocuklara anlatıldı.
150 çocuğun katıldığı bu eğitimler sonunda her çocuğa hediyeler ve Deniz Koruyan Gençler sertifikaları verildi. Eğitimler, Datça’daki sivil toplum örgütlerinin katkıları ile planlanıp uygulandı.
Sorumlu Balıkçılık Uygulamalarına Geçiş Projesi, GEF Küçük Destek Programı (SGP)-COMDEKS ve GEF desteği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve UNDP tarafından yürütülmekte olan Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi tarafından desteklenmektedir.