Kadın Balıkçılarla Eğitim ve Ekipman Desteği Etkinliği Tamamlandı

27.12.2013
Akdeniz Koruma Derneği tarafından Datça Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yürütülen Ege’nin Kadın Balıkçıları projesi kapsamında kadın balıkçılara denizel ve mesleki konularda eğitim verildi ve ekipman desteği yapıldı.

21 Aralık 2013 tarihinde Bozburun İlkokulu'nda gerçekleşen etkinliğe Taşlıca, Söğüt, Bozburun, Hisarönü, Selimiye, Datça ve Karaköy beldelerinden denize emek vermiş 70 kadın balıkçı katıldı. Etkinlikte, balıkçılık ve denizlerimizin durumu konularında eğitim verilen kadın balıkçılara sürdürebilir balıkçılığa destek vermeleri için çevre dostu av araçları dağıtıldı.  Toplantıda; deniz koruma alanlarında, balıkçılıkta, kooperatifleşmede yaşanan sıkıntılar, çözüm yolları, kooperatiflere ortak olma ve yönetime katılma konuları konuşuldu.

Mesleki bir toplantıya ilk defa çocukları ile birlikte katılan kadın balıkçılara eğitimden sonra balıkçılık kültürüne yaptıkları katkılardan dolayı onurlandırmak amacıyla birer plaket ve geleneksel ‘çeyrek altın’ verildi. Kadınlar, malzeme desteğinden çok plaket alarak onurlandırılmalarına mutlu olduklarını ifade ettiler ve altının kendilerine sadece düğünlerinde takıldığını, bu duyguyu hayatlarında ikinci kez yaşadıklarını dile getirdiler.

Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Akdeniz Koruma Derneği tarafından yürütülen Ege’nin Kadın Balıkçıları projesi kapsamında etkinliğin yapıldığı Bozburun İlkokulu’nun bir sınıfının yapımına maddi katkıda da bulunuldu.