Deniz Koruma Alanlarına yakın kadraj

30.09.2013
Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında projenin Muğla’daki uygulama sahalarında film çekimleri yapıldı. Bir hafta boyunca proje faaliyetleri karadan ve havadan yapılan çekimlerle kayda alındı.

Ayrıca, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü bünyesinde İzin ve İşletmeler Şube Müdürlüğü tarafından yönetilen günübirlik işletmelere ait tesislerde de çekimler yapıldı.

Akyaka, Ölüdeniz, Fethiye, Dalyan, İztuzu, Selimiye ve Datça’yı  kapsayan çekimlerde özel ekipmanlarla havadan görüntü de alındı. Çekimleri yöredeki vatandaşlar da ilgiyle izledi.

Çalışma sırasında proje çalışmalarına önemli katkılar veren yerel paydaşlarla röportajlar da yapıldı. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün İztuzu Plajı sorumlusu, MELSA Müdürü, DEKAMER temsilcisi, Akdeniz Koruma Derneği’ne bağlı olarak çalışan deniz korucuları, su ürünleri kooperatiflerinin ve, DTO Fethiye Şubesi’nin temsilcileri, röportajlar sırasında deniz koruma alanlarına, kıyı ve denizlerin hayatlarındaki önemine ve yıllardır süren koruma çalışmalarına dair görüş verdi.
Uygulama alanlarında yapılan görüntüleme çalışmaları, proje kapsamında on beş dakikalık bir tanıtım filmi hazırlanması için altlık oluşturacak.