Gökova ÖÇK Balıkçılığa Kapalı Alanlar Yeniden Değerlendirildi

18.10.2013
Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki Balıkçılığa Kapalı Alanlar (DKA) ilgili paydaşlarla Akyaka’da değerlendirildi. Toplantının en önemli çıktısı balıkçılığa kapalı alanlarda kısıtlı sınır revizyonu oldu.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Balıkçılığa Kapalı Alanlar ve Balıkçılıkla İlgili Düzenlemelerin Değerlendirilmesi Toplantısı, 6 Eylül 2013 tarihinde Akyaka Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Eğitim ve Uygulama Merkezi toplantı salonunda ilgili paydaşların katılımı ile düzenlendi.

Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Vahdet ÜNAL’ın kolaylaştırıcılığında gerçekleşen toplantı;  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Balkanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Avcılık ve Kontrol Daire Başkanı Turgay TÜRKYILMAZ ve Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şubesi Su Ürünleri Mühendisi A. Anıl DEVECİ’nin açılış konuşmaları ile başladı. Sonrasında sırasıyla S.S. Akyaka Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Can GÖRGÜN, S.S. Akbük Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Mehmet ERCAN, S.S. Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan ÖZKAYA, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Avcılık ve Kontrol Daire Başkanı Turgay TÜRKYILMAZ  konuşmalarını yaptılar.

Toplantının tartışma kısmında daha önceki konuşmalarda önerilen sınır revizyonu yeniden gündeme alınarak toplantı katılımcıları tarafından oylandı. Çamlık ve Karaca-Boncuk alanlarındaki sınırların revizyonu kabul edilirken, Akyaka için önerilen revizyonun alanda korucu sisteminin geliştirilmesi ve başlatılması halinde yapılmasının gerekli olmadığına karar verildi.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Balıkçılığa Kapalı Alanlar ve Balıkçılıkla İlgili Düzenlemelerin Değerlendirilmesi Toplantısı’na Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Muğla İl Müdürlüğü, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Muğla Jandarma Çevre Tim Komutanlığı, Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği, Su Ürünleri Kooperatifleri, Sivil Toplum Kuruluşları, balıkçılar ve UNDP Türkiye temsilcileri olmak üzere toplam 40 kişi katıldı.