Kaçak balıkçıların "bilmiyorduk" bahanesi "direkten" dönecek

20.10.2013
Gökova Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi’nde Balıkçılığa Kapalı Alanlar için uyarı amaçlı işaret ve tabela çalışması gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Akdeniz Koruma Derneği tarafından, uyarı amaçlı işaret direkleri ve bilgilendirici tabelalar, balıkçılık faaliyetlerine kapalı alanların görünürlüğünün artırılması ve sınırlarının daha iyi anlaşılması için on altı noktaya yerleştirildi.

Balıkçılığa kapalı altı alanda on altı işaretleme
Yürütülen faaliyetlerde, uyarı amaçlı işaret direkleri ve bilgilendirici tabelalar, balıkçılık faaliyetlerine kapalı alanların görünürlüğünün artırılması ve sınırlarının daha iyi anlaşılması için on altı noktaya yerleştirildi. Gökova ÖÇK Bölgesi’nde amatör ya da ticari amaçla avlananlar ve Gökova Körfezi'nde yaşayanların, balıkçılığa kapalı altı alan hakkında bilgi sahibi olmasının hedeflendiği çalışmalarla, söz konusu alanlarda avlanan kaçak balıkçılar için “bilmiyorduk” bahanesi de artık ortadan kalkacak.

Broşür ve posterler hazırlandı
Direk ve tabelaların yerleri ve çalışma ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken hususlar, Haziran ayında düzenlenen toplantıda ilgili kurumlarla birlikte belirlendi. Bilgilendirme çalışmalarının çerçevesinin çizildiği toplantının ardından 3 bin adet broşür ve 200 adet poster hazırlanarak Gökova Körfezi'ndeki yerleşim yerlerinde dağıtıldı.

2010 yılında ilan edilmişti
Üç yıl önce, 2010 yılında alınan karar ile, Gökova ÖÇK Bölgesi’nde altı alan balıkçılığa kapalı alan ilan edilerek her türlü amatör ve ticari balıkçılığa kapatılmıştı. Bu alanlar, proje kapsamında gerçekleşen araştırma çalışmaları sonucunda ve balıkçılarla birlikte ilgili tüm kurumların görüşleri alınarak belirlenmişti.