Yasadışı avcılığa karşı “Deniz Korucuları”

27.09.2013
Gökova Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi Balıkçılığa Kapalı Alanları’nda koruma etkinliğinin artırılması çalışmaları kapsamında Akdeniz Koruma Derneği (AKD) tarafından yürütülen “Deniz Koruculuğu” uygulaması, avlanma yasaklarını ihlal etmeye çalışanlara göz açtırmıyor.

Çalışmalar kapsamında, AKD tarafından yürütülen “Deniz Koruculuğu” uygulaması, altıncı ayını dolduruyor. Değirmenbükü içerisinde Okluk Koyu’nda konuşlandırılan hızlı denetleme botunda görev yapan korucular 24 saat boyunca alandaki yasadışı balık avcılığı faaliyetlerini denetliyorlar.

Amaç ceza vermek değil, farkındalık sağlamak
Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Marmaris Tarım İlçe Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde yürütülen çalışma, alan içerisinde ideal bir koruma ortamı sağlıyor. Korucuların gün boyu çalışmalarının büyük bölümü Değirmenbükü içerisindeki kullanıcılara farkındalık sağlamayı içeriyor. Dağıtılan broşürler ve bilgilendirici diğer materyaller yardımıyla bölgenin balık stoklarını artırmak için korunduğu bilinci yaygınlaştırılıyor. Denetleme çalışmaları insanlara ceza kesmeyi değil, onlara bu alanı korumanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamayı amaçlıyor.

Yasakları ihlal eden belgeleniyor
Son birkaç ay içinde alanda bulunan tekne sahiplerinin, yasadışı avcılık faaliyetlerini koruculara bildirmek ve bu faaliyetlerde bulunanları uyarmak suretiyle verdiği destek, yapılan çalışmaların kısa zamanda etkili sonuçlara ulaştığını gösteriyor. Alanın yasak olduğunu bilmesine rağmen ihlal etmeye çalışan profesyonel veya amatör balıkçılar, Deniz Korucuları tarafından belgelendikten sonra Sahil Güvenlik Komutanlığına bildiriliyor. Değirmenbükü Koyu’nda uygulanan pilot projenin, ileride ek finansman kaynaklarıyla Gökova’nın diğer Balıkçılığa Kapalı Alanları’nda da uygulanması planlanıyor.