DEKAMER iki deniz kaplumbağasını Akdeniz’de takip edecek

13.08.2013
Tedavisi tamamlandıktan sonra denize bırakılan iki deniz kaplumbağası DEKAMER tarafından takip edilecek.

Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Dalyan’ın dünyaca ünlü İztuzu Kumsalı’nda 2008 yılında temelleri atılmaya başlanan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Dalyan Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile resmi olarak 2009 yılında faaliyete geçen Türkiye’nin ilk deniz kaplumbağası rehabilitasyon merkezidir.

Bu güne kadar Tunus’ta faaliyet gösteren Birleşmiş Milletler Çevre Programı Özel Koruma Alanlarına yönelik Bölgesel Faaliyet Merkezi (RAC-SPA) ve özel sektörün desteğiyle 14 deniz kaplumbağasına uydu vericisi takarak Akdeniz’deki rotalarını takip eden merkez, bu sene de iki deniz kaplumbağasına daha uydu vericisi taktı. Yumurtlama sezonunu tamamlayan iki iri başlı deniz kaplumbağası (Caretta caretta)’na İtalyan Zooloji Ensitüsü "the Stazione Zoologica Anton Dohrn of Napoli" ile işbirliği içinde verici takıldıktan sonra diğer 3 deniz kaplumbağası ile birlikte denize bırakıldı. Deniz kaplumbağaları, Muğla Valisi Sn. Mustafa Hakan Güvençer ve ilgili kurumların katıldığı törenle 1 Ağustos 2013'te doğaya döndü.

Akdeniz'de bu ölçekteki 5-6 merkezden biri olan DEKAMER’in Müdürü Prof.Dr. Yakup Kaska "Bu sene genel olarak Akdeniz çanağında yuvalama sayısı anlamında büyük miktarlara ulaşıldı, bunun 20-25 yıldır istikrarlı şekilde yürütülen koruma çalışmalarının sonucu olduğuna inanıyorum" dedi.


Denize bırakılan kaplumbağalardan Melisa ve Sudenaz’ın Akdeniz’deki yolculuğu aşağıdaki linklerden takip edilebilir.

http://www.seaturtle.org/tracking/index.shtml?tag_id=122144&full=1&lang=&dyn=1375693494

http://www.seaturtle.org/tracking/index.shtml?tag_id=122145&full=1&lang=