İspanya Costa Brava Deniz Koruma Alanı Ziyareti

07.08.2013
Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), tarafından yürütülen “Sorumlu Balıkçılık Uygulamalarına Geçiş Projesi” kapsamında devam eden çalışmalarda, SAD üyeleri İspanya’da Costa Brava bölgesindeki deniz koruma alanını ziyaret etti.

Koruma alanı uygulamalarıyla İspanya kıyılarında ulaşılan olağanüstü güzelliklerden adeta büyülendiğini belirten SAD yönetim kurulu üyesi Ozan Veryeri, “Durumu bilim dili yerine amatör balıkçı diliyle anlatmak istersek: ‘Barbunlar şişe ve sargozlar çay tepsisi büyüklüğünde!’ Burası doğal bir cennet ve Akdeniz’in gerçek yüzü” diye konuştu.

25 yıl önce kuruldu
Barselona’nın 60 km kuzeyinde, Fransa sınırı yakınlarındaki Costa Brava bölgesinde 25 yıl önce kurulan deniz koruma alanının yarattığı olağanüstü değişim, tüm dünyadan sualtı meraklılarını bölgeye çekiyor. Akdeniz’deki en eski koruma alanlarından olan bölgeye, inceleme gezisinde bulunan SAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Çevre Bilimleri Uzmanı N. Ozan Veryeri koruma alanının bilim adamlarınca belli periyodlarla izlendiğini belirtti.

Sualtı görüntüleme çalışmasıyla türler belgeleniyor
Alanda her yıl sualtı yaşamı görüntüleme yarışması yapıldığını ifade eden Veryeri, İspanya içi ve dışından birçok katılımcının yarıştığı fotoğraf yarışmasının 5 saat sürdüğünü kaydetti. Çok ciddi emniyet tedbirleri ve yarışma kuralları olduğunun altını çizen Veryeri, yapılan bilimsel ve artistik değerlendirme sonrasında en iyilerin İspanya şampiyonasına katılmaya hak kazandığını söyledi. Veryeri, “Bizim izlediğimiz yarışmada rekor sayıda balık tanımlandı ve 60’a yakın tür belgelendi.  Serbest dalıcılar 1-2 metre sudan başlayarak orfoz, adabeyi ve kaya levreklerinin oyun oynadığı 30 metre derinliklere kadar 5 saat boyunca dalış yaptılar, fotoğraf çektiler” dedi.

Koruma alanına herkes sahip çıkıyor
Alanın korunması konusunda özellikle sualtı avcılarının çok hassas ve işbirliği içinde olduğunu belirten Veryeri,  “Denizin içi dalgıç üstü de turizm aktiviteleri ile dolu. Öyle ki her geçen yıl artan turizm baskısı yumuşak ve akılcı tedbirlerle kontrol altında tutuluyor” diyerek, deniz koruma alanına herkesin sahip çıktığını da sözlerine ekledi.