Göcek ve Dalaman koyları daha temiz olacak

06.08.2013
Proje kapsamında, Göcek ve Dalaman koylarına 15 çöp konteyneri yerleştirildi. Günde ortalama 450 teknenin seyir ve konaklama halinde olduğu koylardaki konteynerlerde biriktirilen çöpler, TURMEPA’nın atık toplama teknesiyle toplanarak Göcek Belediyesi’nin atık toplama merkezine götürülüyor.

Bakanlık koordine etti, TURMEPA yerleştirdi

Muğla İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şubesi’nin koordinasyonunda yapılan konteynerlerin yerleştirilme işlemleri, TURMEPA tarafından gerçekleştirildi. Müdürlüğün kullanım ve ihtiyaç yoğunluğuna göre belirlediği noktalara yerleştirilen 15 konteyner, günde ortalama 400-450 teknenin seyir ve konaklama halinde olduğu koylardaki 8 ayrı stratejik noktaya konumlandırıldı.

3 ayda 16 bin jumbo boy çöp torbası doldu

Konteynerlerde biriktirilen çöpler, her gün TURMEPA'nın atık toplama teknesiyle toplanıp Göcek Belediyesi'nin atık toplama noktasına götürülüyor. Bölgedeki koyları ve adaları ziyaret eden teknelerden Mayıs-Temmuz arasındaki üç aylık dönemde toplanan çöp miktarının 240 bin litre yani yaklaşık 16 bin 200 jumbo boy çöp torbası olarak gerçekleşmiş olması, yerleştirilen konteynerlein taşıdığı önemi ortaya koyuyor.

Vahşi depolama yerine ayrıştırma

Teknelerden çıkan atığın büyük bir kısmının geri dönüştürülebilir malzeme ve çoğunlukla şişe olması nedeniyle, atıkların vahşi depolama yerine otomatik ayrıştırmalı depolama alternatifleriyle değerlendirilmesi konusu da gündemde.