DKKA‘lara ilişkin vatandaş algısı ölçüldü

23.07.2013
Korunan Alanlar ve Deniz ve Kıyı Koruma Alanları hakkında vatandaş algısının ölçülmesi çalışması tamamlandı. Köyceğiz-Dalyan, Gökova ve Foça Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgeleri’nde yapılan anket çalışmasının sonuçları önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Türkiye Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi başarılı sonuçlarıyla devam ederken, Köyceğiz-Dalyan, Gökova ve Foça ÖÇK Bölgeleri’nde yaşayan yerel halkın, balıkçıların ve turizmcilerin Korunan Alanlar ile Deniz ve Kıyı Koruma Alanları’na ilişkin farkındalıklarının ve algılarının ölçülmesi kapsamında tamamlanan saha çalışmalarında toplam 311 anket yapıldı.

Saha çalışmalarında, Foça ÖÇK bölgesinde 31 hane halkı, 18 turizm işletmecisi ve 61 balıkçı ile görüşüldü. Gökova ÖÇK bölgesinde 52 hane halkı, 38 turizm işletmecisi ve 20 balıkçı ile görüşmeler gerçekleştirilirken, Köyceğiz-Dalyan ÖÇK bölgesinde de 52 hane halkı, 19 turizm işletmecisi ve 20 balıkçı ile çalışma yürütüldü.


Sonuçlar rapor haline getirilecek

Ankette yerel halk, turizm işletmecisi ve balıkçıların sosyo-demografik özelliklerini, deniz ve kıyı koruma algılarını ve balıkçılığa kapalı alanlar konusundaki görüşlerini ölçmeye yönelik toplam 162 sorudan oluşan bir anket uygulandı. Çalışmanın sonuçları uzmanlar tarafından değerlendirilerek rapor haline getirilecek. Rapor, tamamlanmasının ardından kamuoyuna da açıklanacak.