Hayalet Ağ Avcıları Temmuz ayında da iş başında

18.07.2013
Hayalet Ağ Avcıları Projesi kapsamında 8-14 Temmuz 2013 tarihleri arasında 7 gün süren arazi çalışmaları sona erdi. Dalgıçlar ve su üstü ekibi olmak üzere 10 kişilik bir ekip ile gerçekleştirilen çalışmalarda yaklaşık 25 farklı noktada dalışlar ve temizlik faaliyetleri gerçekleştirildi.

Yapılan dalışlarda yaklaşık 500 metre uzatma ve gırgır ağları ayrıca yaklaşık 8000 metre paragat misinası toplandı.

Ağların büyük bir kısmının suyun altında hala aktif av yaptığı gözlendi. Bu durum balık popülasyonları üzerinde ek baskı yapmanın yanı sıra balıkçılık ekonomisine de olumsuz etki yapmaktadır. Ağlara takılan türlerin arasında ölü Lahozlar bulunurken canlı yakalanmış yengeçler ve bir adet Karavida kurtarılarak denize geri salındı. Yakalanan türlerin büyük bir kısmının nesli tehlike altındaki türler olduğu göz önünde bulundurulursa, hayalet ağ baskısının ne derece önemli olduğu anlaşılabilir.

Proje süresince gerçekleşen diğer önemli bir gelişme ise proje iletişim kanallarına farklı şehirlerden ulaşan hayalet ağ ihbarları oldu.

Hayalet Ağ temizlik çalışmaları Ağustos ayında da devam edecek. Devamında ise proje süresince çıkarılan av araçlarının Akyaka’da sergisi yapılacak.

Ayrıntılı bilgi için;

www.hayaletag.com