Deniz Kaplumbağaları’na Can Veren Merkez

16.07.2013
DEKAMER’de her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkenin farklı noktalarından ulaştırılan yaralı deniz kaplumbağalarının bakımını sürdürürken İztuzu kumsalına yumurtalarını bırakmak için gelen kaplumbağaları ve yuvalarını koruma telaşında yaklaşık aylık ortalama 15 gönüllüyle çalışmalarına devam ediyor.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Dalyan’ın dünyaca ünlü İztuzu Kumsalı’nda 2008 yılında temelleri atılmaya başlanan, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, , Dalyan Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile resmi olarak 2009 yılında faaliyete geçen Türkiye’nin ilk deniz kaplumbağası rehabilitasyon merkezidir.  Kurulduğu günden bu yana yaklaşık 80 yaralı kaplumbağanın ulaştırıldığı merkezde yıl boyu süren çalışmalar ile hem yaralı kaplumbağaların tedavileri gerçekleştiriliyor hem de bilimsel çalışmalar ile koruma çalışmaları yürütülüyor. Merkez, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile sürdürülen koruma çalışmalarının yanında Dalyan Belediyesi’nin ve çeşitli özel kuruluşların desteği ile imkânlarını her geçen yıl genişletmektedir.

Merkez çalışmalarına daimi personelinin yanında her yıl yaklaşık 100 gönüllünün desteği ile devam etmektedir. Rehabilitasyon ve deniz kaplumbağası koruma çalışmalarının yanında, nesli tehlike altında olan bir diğer önemli tür olan yumuşak kabuklu Nil Kaplumbağası koruma çalışmaları da Bakanlık desteği ile sürdürülmektedir. Merkez, misyonu gereği sürdürdüğü bilimsel araştırmaların yanında lisansüstü tezlerini yapmakta olan birçok genç araştırmacıya da ev sahipliği yapıyor. Gönüllüler ise tüm çalışmalarda aktif görev alıyor ve dünyanın en güzel kumsallarından birisinde ortak yaşam tecrübesini de yaşıyorlar.

Arazi çalışmalarında Haziran ayını geride bırakan DEKAMER ekibi ve gönüllüleri, “Kaplumbağalar çıldırmış olmalı” dedirtecek yoğunlukta bir yuvalama sezonu geçirdiklerini dile getiriyorlar. Ancak;  insanların çekiç, keser gibi aletlerle saldırılarına bağlı olarak kafa travması ile merkeze getirilen kaplumbağaların sayısındaki son dönemdeki artışa ve sürat motoru çarpması, hayalet avcılık gibi kaza ile olan yaralanmalara dikkat çekiyorlar ve ülkemiz için çok değerli olan deniz kaplumbağalarına karşı daha duyarlı olunması gerektiğinin altını çiziyorlar.

DEKAMER Deniz Hayvanları Ambulansı

Ayrıca DEKAMER, bu sene oluşturduğu Deniz Hayvanları Ambulansı ile  denizdeki yaralı hayvanlara daha çabuk müdahale ediyor. Yaralı hayvan merkeze geldiğinde ilk olarak röntgeni çekilerek ve ultrason cihazı ile kontrolleri yapıldıktan sonra, nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğine karar veriliyor. Yuvalama sezonunda olduğumuz için gelen yaralı hayvanların yumurtaya sahip olmaları olasılığı nedeniyle ultrason ile kontrolleri büyük önem taşıyor. Röntgen cihazının kullanıma başlanması ile, gelen yaralı hayvanın vücudunun içinde olta iğnesinin olup olmadığını ve eğer varsa nerede olduğunu öğrenmek tedavinin gidişatını yönlendiriyor.

DEKAMER kurulduğundan bu zamana kadar toplam 83 birey yaralı kaplumbağa tedaviye alınmış, 36 adetinin tedavisi tamamlanıp denize gönderilmiş, 11 birey ise hala tedavi altındadır. Bu sene 14 yaralı deniz kaplumbağasından 6 birey kafa yaralanmasıyla, 4 birey misina yaralanmalarıyla ve 4 birey diğer yaralanma sorunları ile tedaviye alınmış ve 3 bireyin tedavisi tamamlanarak geri gönderilmiştir.. Daha fazla bilgi için:

http://caretta.pau.edu.tr/