Denizin altındaki “hayaletlere” ulaşıldı

24.06.2013
“Hayalet Ağ Avcıları Projesi” kapsamında başlatılan saha çalışmalarında hayalet ağlara ulaşıldı. Yapılan dalışlarda uzatma ağları, parakete misinaları ve eski bir balık çiftliğinden kalma atıklar tespit edildi.

Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP) – COMDEKS desteğinde gerçekleştirilen Hayalet Ağ Avcıları projesi kapsamında planlanan dalışlar, 24-26 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Dalışlar öncesinde yürütülen arazi çalışmalarında balıkçılardan alınan bilgiler doğrultusunda su üstünde koordinatları alınan noktalara altı kişiden oluşan dalgıç ekibi tarafından dalış gerçekleştirildi. On iki noktada Yaklaşık 18- 36 metreler arasında yapılan dalışlarda uzatma ağları, parakete misinaları ve eski bir balık çiftliğinden kalma atıklar tespit edildi.

“Hayaletler” belgesel olacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nden iki temsilcinin de katıldığı arazi çalışmalarında görüntülenen hayalet ağları çıkarmak için yürütülen faaliyetler, ilerleyen aylarda hız kazanacak ve ağların suyun altından çıkarılması aşamasına geçilecek. Çalışmanın her bir aşaması, belgesel haline getirilmek üzere  de görüntülenecek.

Hayalet ağ nedir?

Hayalet ağ, kazayla veya bilerek deniz dibinde bırakılan av araçlarını tanımlamak için kullanılıyor. Hayalet ağlar, denizel ekosistemler üzerinde, aşırı avcılığın verdiği zararın yanında azımsanmayacak bir baskıya sahip bulunuyor.
Doğada çözünmüyor, yıllarca ava devam ediyor
Birçok bilimsel çalışma, deniz dibinde bırakılan av araçlarının çoğunun doğada çözünmemekle birlikte, pasif olarak avlanmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu durum, kullanılan av aracının malzemesine, bulunduğu derinliğe, dip coğrafi yapıya ve hidrodinamik etkenlere göre 2-8 yıl boyunca devam ediyor.