Deniz Koruma Alanları Yönetim Planlama Eğitimi Tamamlandı

24.05.2013
Gökova ÖÇK Bölgesi Akyaka Beldesi’nde faaliyete geçen Deniz ve Kıyı Koruma Alanları (DKKA) Eğitim ve Uygulama Merkezi, Deniz ve Kıyı Koruma Alanları çalışanları ve uygulayıcılarının kapasitelerini geliştirmeleri için eğitim sağlamaya devam ediyor.

13-18 Mayıs 2013 tarihlerinde Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen Deniz Koruma Alanları Yönetim Planlama Eğitimi tamamlandı. Deniz ve Kıyı Koruma Alanları (DKKA) Eğitim ve Uygulama Merkezi kapasite geliştirme programı çerçevesinde geliştirilen eğitim serisinin ikincisini oluşturan DKA Yönetim Planlama Eğitimi’ne 15 kurum ve kuruluştan 26 kişi katıldı. Eğitimin ilki, 20-24 Kasım 2012 tarihlerinde Deniz Koruma Alanlarına Giriş – DKA 101 Eğitimi ile başlamış Türkiye’deki deniz ve kıyı koruma alanlarının temel paydaşları olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Antalya, İzmir ve Muğla İl Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri çalışanları, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Muğla Üniversitesi ve alanda aktif olarak faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılmıştı. Devam eğitimi olarak düzenlenen Deniz Koruma Alanlarında Yönetim Planlama – DKA 102 Eğitimi’ne yine aynı kurumlar katıldı.

Eğitim programı WWF Akdeniz Ofisi ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi Uluslararası Deniz Koruma Alanları Kapasite Geliştirme Programı tarafından verildi. 6 gün süren eğitim programında, deniz koruma alanları için yönetim planı hazırlama sürecinin tüm aşamaları eğitimciler tarafından detaylı bir şekilde katılımcılara aktarılırken Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nün Türkiye’nin deniz ve kıyı koruma  alanlarındaki koruma-izleme çalışmaları, Muğla İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Muğla’da gerçekleştirilen koruma,izleme, alt-yapı yatırımları faaliyetlerinden örneklerle desteklendi. Ayrıca, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu yönetim planlaması süreci, alan yönetimi ve izleme-değerlendirme bağlamında Küre Dağları Milli Parkı örneğini; WWF Türkiye Kaş-Kekova Yönetim Planı çalışmasını sundu. 

DKKA Eğitim ve Uygulama Merkezi 2013 yılı boyunca farklı hedef kitleler için tasarlanan eğitim programları ile kapasite güçlendirme çalışmalarına devam edecek.