Whitley Doğa Koruma Ödülü Akdeniz Koruma Derneği’nin

07.05.2013
Akdeniz Koruma Derneği (AKD) Başkanı Zafer Kızılkaya, “Yeşil Oscar” olarak bilinen Uluslararası Whitley Doğa Koruma Ödülü’ne layık görüldü.

Sürdürülebilir balıkçılık açısından büyük önem taşıyan balıkçılığa kapalı alanlardaki denetlemelerin etkisinin artırılması amacıyla yerel balıkçıların yer aldığı bir deniz korucusu sistemi kurulması, yine yerel balıkçılara alternatif gelir kaynağı olabilecek “Geleneksel Balıkçılık Turizmi” gibi pek çok proje yürüten AKD Whitley Doğa Koruma Ödülü’nü Gökova Körfezi balıkçılığa kapalı alanları koruma etkinliğini yerel balıkçıların katılımı ile artırma çalışmalarından dolayı aldı.

Ödülü İngiltere Prensesi verdi
İngiltere Kraliyet Coğrafya Derneği’nde yapılan törende Kızılkaya’ya ödülünü İngiltere Prensesi Anne takdim etti. Prenses Anne yaptığı konuşmada, “Buradaki Whitley ödülüne layık görülenler, kendi yerel halklarıyla yakın ilişki içerisinde, doğa-insan ilişkisinin yarattığı sorunları bilen ve bunlara pratik çözümler yaratırken, yerel insanları ve resmi yetkilileri işin içerisine katabilen ender yeteneklere sahip insanlardır. Gelin şunu kabul edelim, çoğumuz bu yetenekten yoksunuz, ama Whitley ödül sahipleri bu alanın uzmanları” ifadelerini kullandı.


Akdeniz Koruma Derneği, Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP) desteğinde gerçekleştirilen farklı projelerin de yürütücüsü.