Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde proje anlatıldı

03.05.2013
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde Su Ürünleri Fakültesi’nin davetiyle “Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi”nin sunumu yapıldı

30 Nisan’da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde gerçekleştirilen toplantıda UNDP Türkiye Proje Saha Sorumlusu Özlem Katısöz projeyi kısaca tanıtarak bu projeye neden başlandığı, projenin amaçları ve bugüne kadarki kazanımlarını, UNDP Türkiye Proje Saha Sorumlusu Derya Yıldırım ise Gökova Körfezi’nde balıkçılığa kapalı alanların oluşturulması sürecini anlattı. Toplantıda S.S.Akyaka Su Ürünleri Kooperatifi Can Görgün, balıkçıların ve denizlerimizin sorunlarından bahsetti ve işletilen katılımcı süreç hakkında bilgi verdi.  Görgün, aynı zamanda Su Ürünleri Fakültesi öğrencilerinden balıkçıların profillerinin ve balıkçılığın koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapmalarını istedi.
Toplantı “Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında desteklenen faaliyetler ile ilgili sunumlar ile devam etti. Gökova Yelken Kulübü’nden Deniz Karamanoğlu Gökova Körfezi’nde yürütülen “Hayalet Ağ Avcıları Projesi” faaliyetlerini ve Deniz Kaplumbağalarını Koruma, Araştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’nden (DEKAMER) Çisem Sezgin ise Dalyan’daki izleme ve koruma faaliyetlerini sundu.
100’ün üzerinde Su Ürünleri Fakültesi öğrencisinin katıldığı programın tartışma kısmında ticari değeri olmayan türlerin korunmasına gösterilen özenin neden diğer türler için de verilmediği ve neyin/neden korunması gerektiği üzerinde duruldu.