Muğla ÖÇK Bölgeleri’nde “Denizlerimiz ve Sorunları” tartışılıyor

22.04.2013
Muğla İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Özel Çevre Koruma Şubesi’nin, denizlerde faaliyet gösteren paydaşlara yönelik düzenlediği eğitim seminerlerinin Göcek, Fethiye, Akyaka ve Selimiye ayağını tamamlandı.

16-18 Nisan tarihlerinde Göcek, Fethiye, Akyaka ve Selimiye’de düzenlenen, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Belediye, Tur Tekne Kooperatifleri temsilcilerinin katıldığı seminerlerin açılışını Muğla İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Özel Çevre Koruma Şubesi Müdürü Bekir Erdoğan yaptı.  Muğla kıyılarının %80’e yakınının koruma statüsüne sahip alanlardan oluştuğunu vurgulayan Erdoğan, alanların koruma değerleri ve yapılan çalışmalar konusunda bilgi verdikten sonra katılımcıların sorunlarını dinledi ve çözüm için önerilerini aldı.

Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Eğitim ve Uygulama Merkezi’nin Akyaka ayağına ev sahipliği yaptığı ve toplam 70’in üzerinde paydaşın katıldığı seminerlerde, deniz kirliliğinin öncelikli bir sorun olarak gündeme geldi  ve çözüm önerileri tartışıldı. Çözüm olarak günübirlik tur teknelerinin katı atıklarını ayrıştırmalarına ve Fethiye, Selimiye gibi sıvı atık toplama teknesi olmayan alanlar için tekne temin edilmesi kararlarının alınması ile toplantılar sona erdi.

“Denizlerimiz ve Sorunları” seminerlerinin sonuncusu 5 Mayıs’ta Marmaris’te devam edecek.