“Tatların Buluşması: Tarım, Turizm, Balıkçılık” Etkinliği

09.04.2013
Slow Food Foça Zeytindalı, Foça Su Ürünleri Kooperatifi ve Foça Belediyesi, doğanın yaşaması için geleneksel üretimin önemini dile getirmek üzere 12-14 Nisan tarihlerinde “Tatların Buluşması: Tarım, Turizm, Balıkçılık” buluşmasını Foça’da düzenliyor.

Üç gün sürecek etkinlikler kapsamında Foça’da doğanın korunması için tarım, turizm ve balıkçılığın yaşamasının ve  Anadolu’da biyo çeşitliliğin önemi başta olmak üzere çeşitli konular, uzmanlar tarafından sunulacak. Bunların yanı sıra şarap, bal, peynir, zeytin ve zeytinyağı üretimi konularında Slow Food’un da felsefesi olan iyi, temiz, adil üretim yöntemlerinin tanıtılması için üreticiler tarafından atölye çalışmaları düzenlenecek. Foça ve Ege Bölgesi’nin yemekleri, İzmir’in usta şefleri ve Foçalı kadınlar ve gençler tarafından katılımcılara sunulacak. Ege Bölgesi peynirlerinin Slow Food’un presidia olarak markalaştırdığı yerel ürünler arasına alınması, İtalya’dan katılacak uzmanlar tarafından bu organizasyon kapsamında değerlendirilecek.
Slow Food Foça Zeytindalı ve Foça Su Ürünleri Kooperatifi ortaklığında Foça Belediyesi ve Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi’nin katkılarıyla yürütülen bu organizasyon, Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonu (GEF) Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteklenmektedir.
Tatların Buluşması: Tarım, Turizm, Balıkçılık; geleneksel üretim yöntemlerini yaşatan ve destekleyen herkesin katılımına açık.