Akyaka'da Ekonomiye Kadın Gücü

05.04.2013
Akyaka Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Eğitim ve Uygulama Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, Muğla Mikrokredi Şubesi yöneticileri, kadın girişimcilere yönelik kredi programları hakkında bilgi verdi.

2003 yılında ilk olarak Diyarbakır’da faaliyetlerine başlayan Türkiye Grameen Mikrofinans Programına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Muğla Mikrokredi Finans Şubesi yetkilileri, Akyaka’da ihtiyaç sahibi kadın girişimcilere ulaşmak için Akyaka’da bulunan Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Eğitim Uygulama Merkezi’nde yapılan toplantıya katıldı. Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesinin 27 Mart 2013 tarihinde organize ettiği toplantıda, Akyaka Belediye Başkanı Sn. Ahmet Çalca, Akyaka Muhtarı Sn. Mehmet Akif Datça, Ula Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sn. Kemal Özçelik, Akyaka Kent Konseyi Başkanı Sn. Çağlar Bozkurt, Akyaka’yı Sevenler Derneği Başkanı, S.S. Akyaka Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı ve Akyaka Halk Eğitim Merkezi Çini Sınıfı öğrencisi olan kadınların katılımı ile ihtiyaç sahiplerine ulaşmak adına bilgiler paylaşıldı.

Beş kişilik gruplar halinde başvuran kadınlara verilen eğitim sürecinin ardından kredi dağıtımı gerçekleşiyor. 46 haftalık geri ödeme planı bulunan kredi programına 18 yaşından büyük kadınlar gelir getirici faaliyet olması şartı ile, yapacakları iş ne olursa olsun katılabiliyor. Muğla Mikrokredi Şubesi 2013 yılında 4. Yılına girmekle birlikte, geçen 3 senede yaklaşık 1.800 kadına, 2.700.000 TL kredi verdi.

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (Ekonomiye Kadın Gücü):

http://www.ekonomiyekadingucu.com/?lng=TR