Libyalı Çevre Uzmanları Akyaka’da Eğitim Aldı

25.02.2013
Doğal Hayatı Koruma Vakfı Akdeniz Program Ofisi (WWF-Akdeniz) ve Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Oşinografi ve Atmosfer İdaresi (NOAA) ile işbirliği içerisinde, Libya’dan gelen kamu kurum temisilcilerine yönelik Paydaş Eğitimi 10-14 Şubat 2013 tarihleri arasında Akyaka/Muğla’da gerçekleştirildi.

Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi’nin desteği ile gerçekleşen eğitimin son gününde Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Eğitim ve Uygulama Merkezi’nde Türkiye’den temsilcilerin katılımı ile deniz koruma alanlarında yaşanan benzer deneyimler, sorunlar ve aşamalar paylaşıldı.

Eğitime, Libya Korunan Alanlar Kamu kurumu Tripoli, Albayda, Benghazi ve Turoq temsilcileri, Deniz Biyolojisi Araştırma Merkezi’nin Tripoli, Zuarra ve Tubroq temsilcileri, Libya Sahil Güvenlik Komutanlığı temsilcisi olmak üzere toplam 15 çevre uzmanı katıldı. WWF Akdeniz Program Ofisi, NOAA, RAC/SPA ve UNDP Türkiye temsilcilerinin de bulunduğu 14 Şubat’ta gerçekleştirilen toplantıya; Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Marmaris Sahil Güvenlik Komutanlığı, ve S.S. Akyaka Su Ürünleri Kooperatifi temsilcileri de katılarak alanda yaptıkları faaliyetler ile ilgili bilgilendirmede bulundular.

Gökova ÖÇK Bölgesi tanıtıldı

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi hakkında yapılan sunumun ardından, katılımcılar S.S. Akyaka Su Ürünleri Kooperatifini ziyaret ederek karşılıklı fikir alışverişinde bulundular.. Kooperatif ziyaretinin ardından Libyalı çevre uzmanlarına arazi gezisi ile Gökova ÖÇK Bölgesi de tanıtıldı. Katılımcılar tekne ile Akyaka Kadın Azmağı ileAkçapınar Ferek Azmağı’nda incelemeler yapma fırsatını da buldular.