İki deniz kaplumbağası doğaya döndü!

10.01.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Erdoğan Bayraktar Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne (DEKAMER) yaptığı ziyarette tedavisi tamamlanan iki deniz kaplumbağasını denize bıraktı

Biri tekne pervanesiyle yaralanan, diğeri ise turistler tarafından beslenmeye alıştığı için davranış bozukluğu gösteren iki deniz kaplumbağası, DEKAMER’de bir yıl süren tedavilerinin tamamlanmasıyla 4 Ocak 2013 Cuma günü Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn.Bayraktar’ın da katıldığı törenle doğal ortamlarına salındı.

İnsan kaynaklı pek çok faaliyet deniz kaplumbağalarını olumsuz etkiliyor. Deniz kaplumbağalarının yuvalama yaptığı kumsallardaki kontrolsüz yapılaşma, turistik amaçlı ışıklandırmalar, insan aktivesi ve gürültüsü, kıyıya yeterli uzaklıkta olmayan ve geceleri kaldırılmayan şemsiye ve şezlonglar yumurta bırakmak için gelen kaplumbağaların kumsala ve yumurtadan çıkabilen yavru kaplumbağaların da denize ulaşmalarını olumsuz etkiliyor.  Deniz kaplumbağalarının yaralanmasına sebep veren diğer etmenler;  üreme dönemlerinde, beslenme ve üreme alanlarındaki balıkçılık faaliyetleri sırasında kullanılan ağlar ve paragat  iğneleri. Aynı zamanda, sürat tekneleri ve hız yapan motorlu deniz araçları kaplumbağalara çarpıp zarar verebiliyor. Etçil olarak beslenen iribaşlı deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta), poşet ve benzeri plastik atıkları denizanası zannederek yutması sindirim ve boşaltım yollarında sorunlara neden oluyor.

DEKAMER, deniz kaplumbağaları ile ilgili ayrıntılı bilimsel çalışmalar yürütmek, yaralı deniz kaplumbağalarının bakım ve tedavilerini yaparak doğal yaşam ortamlarına geri dönmelerini sağlamak, deniz kaplumbağalarının yaralanma ve ölümlerinin sebepleri üzerine araştırmalar yaparak bu konularda kamuoyunu ve ilgili tarafları bilgilendirmek üzere 2009 yılında kuruldu.

DEKAMER websitesi: caretta.pau.edu.tr