Türkiye’nin DKA Uygulayıcıları Akyaka’da Bir Araya Geldi

24.11.2012
Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Eğitim ve Uygulama Merkezi bünyesinde “Deniz Koruma Alanlarına Giriş – DKA 101 Eğitimi” 20-24 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Muğla’nın Akyaka Beldesi’nde faaliyete geçen Deniz ve Kıyı Koruma Alanları (DKKA) Eğitim ve Uygulama Merkezi, Deniz ve Kıyı Koruma Alanları çalışanları ve uygulayıcılarının kapasitelerini geliştirmeleri için eğitim sağlamaya devam ediyor.


Bu eğitimlerden ilkine, Türkiye’deki deniz ve kıyı koruma alanlarının temel paydaşları olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel MüdürlüğüAntalya, İzmir ve Muğla İl Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri çalışanları, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Muğla Üniversitesi ve alanda aktif olarak faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan 22 kişi katıldı.
Eğitim programı WWF Akdeniz Kapasite Geliştirme Programı Direktörü Guiseppe Di Carlo ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi Uluslararası Deniz Koruma Alanları Kapasite Geliştirme Programı Direktörü Anne Walton tarafından verildi.


5 gün boyunca süren eğitim programında, deniz koruma alanları ve deniz koruma alanları ağı, deniz koruma alanlarında paydaş katılımı, yönetim planlaması, denizel mekansal planlama, izleme/değerlendirme ile ilgili temel kavramlar karşılıklı etkileşime dayanan öğrenme yöntemleri ile katılımcılara aktarıldı.


DKKA Eğitim ve Uygulama Merkezi 2013 yılı boyunca farklı hedef kitleler için tasarlanan eğitim programları ile kapasite güçlendirme çalışmalarına devam edecek.