Sürdürülebilir Turizm Eğitimleri Tamamlandı

12.11.2012
Kamu kurum ve kuruluşları, STK ve özel sektör temsilcilerine yönelik Sürdürülebilir Turizm Eğitimleri Foça ve Ayvalık’ta 5-6 Kasım 2012 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Projenin altı uygulama alanı için hazırlanan Sürdürülebilir Turizm Eğitimleri, 5-6 Kasım’da Foça ÖÇK Bölgesi ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda birer gün düzenlenerek tamamlandı. Eğitimlere, İzmir ve Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlükleri ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinin yanı sıra Ayvalık ve Foça bölgelerindeki İlçe Kültür ve Turizm Müdürlükleri, Liman Başkanlıkları ve Sivil Toplum Kuruluşları ve turizm işletmelerinin temsilcileri olmak üzere toplam 41 kişi katıldı.

Projenin altı alanının aynı zamanda turizm alanı olması bu bölgelerdeki deniz ve kıyı koruma çalışmalarının, turizm konusunda çalışan kurum ve kuruluşların işbirliğiyle yapılması gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Deniz ve kıyı koruma alanlarındaki biyolojik çeşitliliğinin korunması ve buraya özgü canlıların tanıtılması için sürdürülebilir turizm faaliyetleri önem taşıyor.

Sürdürülebilir Turizm Uzmanı Ferit Karakaya tarafından verilen eğitim programında, korunan alanlarda turizmin önemi ve yapılması gerekenler, dünyadan ve Türkiye’den örneklerle katılımcılara sunuldu. Ferit Karakaya sunuşunda; sürdürülebilir kalkınma için doğa, sosyal ve ekonomi alanlarındaki gelişimin paralellik göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Ayvalık Ticaret Odası’nın lojistik destek verdiği eğitimin katılımcıları; Ayvalık'ta turizmle ilgili bu eğitimlerin yaygınlaşması ve daha geniş kitleye verilmesinin ihtiyaç olduğunu belirtti.