410 milyon dolarlık koruma alanı uluslararası arenada anlatılacak

05.11.2012
Proje’nin yürütüldüğü altı bölgenin yılda ürettiği yaklaşık 410 milyon ABD doları tutarındaki ekosistem değeri, dünyadaki koruma alanları yönetimi açısından büyük önem taşıyor.

Gökova, Foça, Datça-Bozburun, Köyceğiz-Dalyan ve Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgeleri ile Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda gerçekleştirilen ekonomik değerleme çalışmalarında, söz konusu bölgelerin yıllık olarak ürettiği ekonomik değerler saptandı. Toplamda 410 milyon dolarlık değerin büyük kısmı turizm ve rekreasyon faaliyetlerinden elde edilirken, atıksu arıtımı, karbon tutma, erozyon kontrolü ve balıkçılık gibi başlıkların da değer üretimine büyük katkısı olduğu ortaya çıktı.

Sonuçlar uluslararası kamuoyunun dikkatine sunulacak

Çalışmanın sonuçları, ilki 2008 yılında Fransa’da gerçekleştirilen ve ikincisi Türkiye’de gerçekleştirilecek olan MedPAN Deniz Koruma Alanları Forumu’nda uluslararası katılımcılarla paylaşılacak. Antalya’da 25-28 Kasım 2012 tarihleri arasında yapılacak olan forumda, bu paylaşımı sağlamak amacıyla proje kapsamında hayata geçirilen ekosistem hizmetleri değerleme çalışmasının metodolojisi ve sonuçlarının anlatılacağı bir oturum düzenlenecek.

www.medmpaforum2012.org