Türkiye, “mavi karbon" ile damga vurdu!

15.10.2012
Hindistan’ın Haydarabat şehrinde düzenlenen Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 11. Taraflar Konferansı’nda, “Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında ulaşılan sonuçlar ses getirdi.

11.5 milyon dolarlık “mavi karbon” değeri

Proje çalışmaları ile ilgili olarak gerçekleştirilen sunumda, Türkiye’deki tüm Deniz Koruma Alanları’nın sahip olduğu yıllık “mavi karbon” değerinin, yaklaşık 11.5 milyon ABD doları olduğuna dikkat çekilirken, bunun yaklaşık 5.3 milyon dolarının, proje kapsamındaki altı bölgede bulunduğunun altı çizildi. Gökova, Foça, Datça-Bozburun, Köyceğiz-Dalyan ve Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgeleri ile Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda yürütülmekte olan proje ile “mavi karbon” açısından büyük önem taşıyan ve “Posidonia çayırları” adı verilen deniz altındaki çiçekli su bitkilerinin bulunduğu bölgelerin önemli ölçüde korunma altına alındığı bilgisi, katılımcılar tarafından büyük ilgiyle karşılandı. 

Proje’nin de katkı verdiği “kazan-kazan” yaklaşımı, Küresel Strateji’de

Deniz Koruma Alanları’nda Küresel Çevre Fonu’nun (GEF) Katkıları oturumunda yapılan tartışmaların ardından, uluslararası çevrelerle beraber GEF 6. Dönem Kürsel Stratejisi üzerinde duruldu.  Uzun dönemli finansmanın sağlanması için özel sektörle işbirliği yapmak; bütüncül bir yaklaşım dâhilinde, Deniz Koruma Alanları ile balıkçılık ve turizmin gelişimini birlikte ele almak ve tüm paydaşlarla “kazan-kazan” yaklaşımına dayalı ilişkiler gerçekleştirmek gibi stratejilerin hayata geçirilmesinin önemi ortaya kondu.

 

Daha fazla bilgi için:

http://www.thegef.org/gef/greenline/december-2012/cbd-side-event-highlights-effectiveness-marine-protected-areas