Kum köpekbalıkları yakın takipte

08.10.2012
Gökova Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi’nde ekosistem açısından çok önemli bir yere sahip bulunan ve insana zarar vermeyen Kum Köpekbalıkları’nın varlığı pek çok faktör tarafından tehdit altında bulunuyor.

Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ekiplerince yürütülen çalışmada dikkat çekici sonuçlar elde edildi. Haziran ve Temmuz 2012’de Boncuk Koyu’nda yapılan izleme faaliyetinde 50 serbest dalış gerçekleştirildi. Bu dalışlarda, tek tek veya küçük gruplar halinde olmak üzere 43 kez Kum Köpekbalığı gözlemi yapılırken, tüm çalışma dönemi boyunca toplam 80 birey gözlemlendi.

 

Boncuk Koyu’nda ürüyorlar

Gökova Körfezi Boncuk Koyu, Kum Köpekbalığı olarak bilinen Carcharhinus plumbeus türü için önemli bir bölge konumunda bulunuyor. Yapılan çalışmalar, bu bölgenin, özellikle yılın belirli dönemlerinde köpekbalıklarının ağırlıklı olarak Mayıs-Haziran ayları arasında üreme ve çiftleşme amacıyla bu koyu kullandığını gösteriyor

 

Projeyle tehditlerin önlenmesi amaçlanıyor

Kum Köpekbalıkları’nın özellikle Boncuk Koyu’ndaki varlığı; sualtı tüfeği ile avcılık da dahil olmak üzere yasadışı balıkçılık, katı atıklar, özellikle teknelerden bırakılan pis su ve sintine nedeniyle oluşan kirlilik, gibi pek çok faktör tarafından tehdit altında bulunuyor. Bu tehditler, Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında yürütülen çalışmalarla önlenmeye ve böylece ekosistemin korunmasına çalışılıyor.