İyileştirilen deniz kaplumbağaları İztuzu’ndan denize salındı

30.08.2012
Dalyan-İztuzu kumsalı Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi edilerek sağlığına kavuşan deniz kaplumbağaları, uydu izleme cihazı takılarak denize salındı.

26 Ağustos 2012 Pazar günü saat 19.00’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı sayın İrfan UZUN ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü sayın Osman İYİMAYA’nın katılımıyla gerçekleştirililen faaliyet sırasında, Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Pamukkale Üniversitesi Deniz Kaplumbağa Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ile Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi yetkilileri de hazır bulundu.

Kaplumbağalar uydudan izlenebilecek

Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bulunan Dalyan-İztuzu kumsalı, kaplumbağaların yuvalama kumsallarından birisi olup, koruma çalışmalarının en uzun süreli ve sistemli bir şekilde yapıldığı ve en iyi korunan ekosistemlerden biri konumunda bulunuyor. Bölgenin zengin bitki ve hayvan çeşitliliği yanında, Türkiye’nin ilk Deniz Kaplumbağa Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne (DEKAMER) sahip olması ve bu merkezde yaralı deniz kaplumbağaların bakımlarının yapılarak, ziyaretçilere bilgilendirme çalışmaları yapılıyor.

Bakanlık yetkilileri tarafından denize salınan kaplumbağaların tedavisi, DEKAMER tarafından  yapıldı, salınan kaplumbağalar uydudan izlenebilecek.