Balıkçılar istedi, Hisarönü’nde balıkçılığa kapalı alanlar oluşturuldu

10.08.2012
Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bulunan Hisarönü Körfezi’nde dört alanda profesyonel ve amatör su ürünleri avcılığı yasaklandı. Bölgedeki balıkçıların talebiyle hayata geçirilen balıkçılığa kapalı alanlar, bu bölgelerdeki su ürünlerinin verimini ve kalitesini arttıracak.

 

Geçen Aralık ayında Selimiye’de, Mart ayında da Datça’da gerçekleştirilen toplantılarda, bölgede faaliyet gösteren S.S. Selimiye Su Ürünleri Kooperatifi ve S.S. Datça Su Ürünleri Kooperatifi üyeleri, proje yetkilileriyle bir araya gelmişti. Alandaki balıkçılıkla ilgili sıkıntıların değerlendirildiği toplantılar sonrasında balıkçılar, bölgede balıkçılığa kapalı alanlar oluşturulması için Haziran ayında başvuruda bulunmuşlardı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeyle, balıkçıların talepleri hayata geçirildi. Düzenlemeyle, Hisarönü Körfezi’nde, su ürünleri avcılığına kapalı dört bölge oluşturuldu.

 

Dünyanın farklı ülkeleriyle birlikte, Türkiye’de de örnekleri bulunan balıkçılığa kapalı alan uygulaması, yasak altına alınan alanlardaki üreme ve gelişme imkânı bulan su ürünlerinin verimini ve kalitesini arttırıyor.