Foça’da hizmet kalitesi için uluslararası sertifikasyon talebi

19.07.2012
Foça Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi için hizmet kalitesinin arttırılmasına yönelik uluslararası sertifikasyon sisteminin geliştirilmesi önerisi getirildi. Deniz kenarlarını kullanma esaslarının da kamu yararı gözetilerek yeniden düzenlenmesi talep edildi.

Foça Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi’nde gerçekleştirilebilecek ekonomik faaliyetler, Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında 13  Nisan 2012 tarihinde   Foça’da proje paydaşlarının katılımıyla gerçekleştirilen ‘Proje Alanlarında Sürdürülebilir ve Çevre Dostu Ekonomik Faaliyetlerin Belirlenmesi Çalıştayı’nda değerlendirildi.


Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra, Foça bölgesinde faaliyet gösteren Foça Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü, Su Ürünleri Kooperatifi, Gezi Tekneleri Deniz Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, sivil toplum kuruluşları, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve özel sektör temsilcileri ile birlikte UNDP Türkiye temsilcileri olmak üzere 28 kişi katıldı.Katılımcılar toplantıda, bölgede gerçekleştirilebilecek sürdürülebilir ekonomik faaliyetlere ilişkin istek ve tavsiyelerini sundular.


Foça’da hizmet kalitesi için uluslararası sertifikasyon talebi

Foça Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi için hizmet kalitesinin arttırılmasına yönelik uluslararası sertifikasyon sisteminin geliştirilmesi önerisi getirildi. Deniz kenarlarını kullanma esaslarının da kamu yararı gözetilerek yeniden düzenlenmesi talep edildi. Toplantıda ortaya konulan görüş ve öneriler arasında bölgede hizmet kalitesinin arttırılmasına yönelik uluslararası sertifikasyon sistemi geliştirilmesi ile birlikte, deniz kenarlarının kullanma esaslarının kamu yararı gözetilerek yeniden düzenlenmesi talepleri öne çıktı. Bölgede denetimli dalış okulları için yer belirlenerek faaliyete geçilmesi, kamu yararına spor kompleksi yapılması ve termal potansiyelin turizm amaçlı kullanılması da gelen öneriler arasında yer aldı.


Deniz akvaryumu talep edildi

Alınan talepler arasında ayrıca gezi teknelerinin sayı ve taşıma kapasitesinin belirlenmesi, günübirlik gezi teknelerinin güzergahlarının yeniden düzenlenmesi, yerel rehberlik sisteminin oluşturulması, doğa yürüyüşü ve kuş gözlem yerlerinin belirlenmesi, sağlık ve gastronomi turizmin geliştirilmesi ile birlikte, bölgede bir deniz akvaryumu yapılması da dikkat çekti.