Deniz ve kıyı koruma alanlarında yoğun çalışma

15.05.2012
Beş Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi ve bir Tabiat Parkı’nda yapılan sürdürülebilir ekonomik faaliyetlerin belirlenmesi çalışmalarında bölge halkının görüşleri, karar süreçlerine dâhil edilmek üzere değerlendiriliyor.

Proje kapsamında gerçekleştirilen ekosistem hizmetlerinin değerleme çalışmalarında, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı ile Foça ve Gökova ÖÇK Bölgeleri’nde yıllık olarak üretilen ekonomik değerler belirlendi. Bu sonuçlara göre Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın yıllık ekonomik değeri 42 milyon 856 bin 808 ABD doları olurken, bu değer Foça ÖÇK bölgesi için 37 milyon 66 bin 203 ABD doları ve Gökova ÖÇK Bölgesi için 28 milyon 526 bin 64 ABD doları olarak tespit edildi.

 

Proje çalışmaları planlamaya uygun olarak ilerlerken, Fethiye-Göcek ve Datça-Bozburun ÖÇK Bölgeleri’ndeki sosyo-ekonomik araştırmalar da tamamlandı. Bununla birlikte, Gökova ve Datça Bozburun ÖÇK Bölgeleri mevcut balıkçılık ve sosyo-ekonomik araştırmalara ilişkin çalışmalar da bitirildi.

 

Sürdürülebilir ekonomik faaliyetler için halkın görüşleri değerlendiriliyor

Proje bölgelerinde gerçekleştirilebilecek sürdürülebilir ekonomik faaliyetler de bu bölgelerde yaşayan halktan temsilcilerin katılımıyla yapılan toplantılarda belirlendi. Datça-Bozburun ÖÇK Bölgesi için doğal ürünlerin ekonomik faaliyet olarak değerlendirilmesi ve bu kapsamda bölgede bir “ekoköy” oluşturulması önerisi dikkat çekerken, Fethiye-Göcek ÖÇK Bölgesi için 37 yürüyüş parkurunun tamamlanması, organik tarımın geliştirilmesi ve organik tarım büfeleri yapılması talebi öne çıktı. Bununla birlikte, Gökova ÖÇK Bölgesi’nde yoga ve sağlık turizminin desteklenmesi tavsiyesi yapılırken, Köyceğiz-Dalyan ÖÇK Bölgesi için sığla ağacının marka değerinin oluşturulması ve bölgede İskandinav tipi ağaç evler yapılması talebi göze çarptı. Ayrıca, Ayvalık Adaları Tabiat parkı için dalış parkları yapılması ve dalış turizminin geliştirilmesi önerisi yapılırken, Foça ÖÇK Bölgesi’ndeki termal potansiyelin turizm amaçlı kullanılması da talepler arasında yer aldı. Alınan öneri ve görüşlerin hayata geçirilmesi konusundaki ayrıntılı incelemeler devam ediyor.