Proje için yazıldı, Bilimsel Başarı Ödülü aldı!

10.05.2012
Dr. Bülent Gözcelioğlu ve Tahsin Ceylan tarafından yazılan “Denizlerimizin Sakinleri” kitabı, Türkiye’nin denizlerinde canlıların doğal ortamlarında görüntülendiği en kapsamlı kitap olarak Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) 8. Sualtı Film Festivali’nde Bilimsel Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Türkiye’nin denizlerindeki canlıların doğal ortamında görüntülendiği en kapsamlı kitap durumunda bulunan ve bu alanda önemli bir boşluğu dolduran “Denizlerimizin Sakinleri” kitabı, bir başarıya daha imza attı. Kemane balığı, nil barbunu, domuz köpekbalığı gibi bazı türlerin doğal ortamında ilk kez görüntülenerek yer verildiği kitap, DAÜ 8. Sualtı Film Festivali’nde Bilimsel Başarı Ödülü’yle taçlandı. Başta deniz koruma alanlarındaki türler olmak üzere, Türkiye’nin tüm kıyılarında yayılış gösteren türlerin yaşamlarıyla ilgili bilgiler içeren kitap,  Dr. Bülent Gözcelioğlu ve Tahsin Ceylan’ın ortak çalışmasıyla ortaya çıktı. Denizel türlerin geniş bir kesim tarafından tanınması ve koruma programlarına katkı sağlaması açısından son derece büyük öneme sahip olan kitap, su ürünleri ve biyoloji öğrencileri başta olmak üzere lisans öğrencileri için başvuru kaynağı olma özelliği taşıyor.

 

Herkesin kolayca anlayabileceği bir üslup

Tüplü ya da tüpsüz dalış yaparak sualtı gözlemi yapan ve fotoğraf çeken herkesin ihtiyacına cevap verebilecek bilgiler ve fotoğraflar içeren kitapta yer alan türlerle ilgili bilgiler, konunun uzmanı olmayan ancak deniz biyolojisine ilgi duyan herkesin anlayabileceği biçimde kaleme alındı.  

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan edinilebiliyor

Türlerle ilgili olarak canlının boyu, rengi, diğer morfolojik, biyolojik özellikleri, beslenme biçimleri, yaşam alanları ve Türkiye’de bulunduğu denizler hakkındaki verileri içeren kitapta; türlerle ilgili gözlemler ve türlere rastlanılan dalış noktaları da ek bilgi olarak veriliyor. Kitap, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan edinilebiliyor.