Datça’da doğaya dönüş önerisi

25.04.2012
Muğla’daki Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgeleri için yapılan toplantıdan, Datça-Bozburun’da badem, hurma, kekik yağı gibi doğal ürünlerin ekonomik faaliyet olarak değerlendirilmesi talebi çıktı. “Ekoköy” oluşturulması ve örnek uygulamalar gerçekleştirilmesi de tavsiyeler arasında yer aldı.

15 Mart 2012’de, Muğla Akyaka’da gerçekleştirilen “Proje Alanlarında Sürdürülebilir ve Çevre Dostu Ekonomik Faaliyetlerin Belirlenmesi Çalıştayı”na; Gökova, Datça-Bozburun, Fethiye-Göcek, Köyceğiz-Dalyan ÖÇK Bölgelerindeki ilgili Belediyeler, Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Deniz Ticaret Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları, Turizm Altyapı Hizmet Birlikleri, Orman Bölge Müdürlüğü Muğla ORKÖY Şube Müdürlüğü, Güney Ege Kalkınma Ajansı, Muğla Üniversitesi, Gökova-Akyaka’yı Sevenler Derneği ve özel sektör temsilcileri ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve UNDP Türkiye temsilcisi olmak üzere toplam 49 kişi katıldı.

Toplantıda, katılımcıların ÖÇK Bölgelerindeki ekonomik faaliyetlere ilişkin talep ve önerileri arasında doğal ürünlerin değerlendirilmesi öne çıkıyor. Datça-Bozburun bölgesi için badem, zeytinyağı, bal, domates gibi tarımsal ürünlerin ekonomik faaliyet olarak değerlendirilmesi, pazarlanması, Türkiye’de tanıtımının yapılarak markalaştırılması, işletmelerin kurulması ve bademden elden edilen ürün çeşitliliğinin artırılması gibi talep ve öneriler dikkat çekiyor. Bununla birlikte, Datça hurması (Phoenix theoprastii) endemik türünün yetiştirilmesi ve fidanlıkların kurulması, Bozburun’da adaçayı ve kekik gibi ürünlerin değerlendirilmesi, pazarlanması ve çeşitlendirilmesi bu bitkilerin toplanması konusunda gerekli eğitimin verilmesi de gelen öneriler arasında bulunuyor.

Yenilenebilir enerji ve “Ekoköy” ile doğaya dönüş

Toplantıda ayrıca, yenilenebilir enerjiyle üretilen ürünler için satış ve tanıtım ofislerinin oluşturulması ve ürünlerin doğal yöntemler kullanılarak işlenmesi gibi yaklaşımlar da dikkat çekiyor. “Ekoköy” oluşturulması ve örnek uygulamaların pilot bir bölgede yapılarak özendirilmesi de ekonomik faaliyet önerileri arasında yer alıyor. Deniz turizminin geliştirilmesi, balıkların yaşam alanların balıkların yaşam alanlarını artırmak amaçlı batıkların ve yapay resiflerin oluşturulması, şamandıra sisteminin oluşturulması, agroturizm, yeme içme, konaklama, giyim, hasat gibi faaliyetlerin geliştirilmesi ve uygulanması, yöresel el sanatlarının geliştirilmesi, doğa sporlarının geliştirilmesi ve yöre sakinlerinin alan kılavuzluğu yapması gibi talep ve öneriler de dile getirildi.