Gökovalılardan “yoga”lı sağlık turizmi talebi

07.05.2012
Muğla’daki Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgelerindeki ekonomik faaliyetlere ilişkin olarak yapılan toplantıda, Gökova ÖÇK Bölgesi’nde yoga ve sağlık turizminin desteklenmesi tavsiyesi gündeme geldi.

Muğla Akyaka’da, 15 Mart 2012’de “Proje Alanlarında Sürdürülebilir ve Çevre Dostu Ekonomik Faaliyetlerin Belirlenmesi Çalıştayı” gerçekleştirildi. Toplantıya, Gökova, Datça-Bozburun, Fethiye-Göcek, Köyceğiz-Dalyan ÖÇK Bölgelerindeki ilgili Belediyeler, Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Deniz Ticaret Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları, Turizm Altyapı Hizmet Birlikleri, Orman Bölge Müdürlüğü Muğla ORKÖY Şube Müdürlüğü, Güney Ege Kalkınma Ajansı, Muğla Üniversitesi, Gökova-Akyaka’yı Sevenler Derneği ve özel sektör temsilcileri ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve UNDP Türkiye temsilcileri olmak üzere toplam 49 kişi katıldı. Toplantıda, gelen talepler arasında, organik tarımın özellikle zeytin, susam ve yaş sebze yetiştiriciliğinde desteklenmesi, yerel el ürünlerine ve arıcılığa önem verilmesi, agroturizm ve doğa turizminin geliştirilmesi gibi başlıklar dikkat çekti.

Öne çıkan bir öneri de yoga turizmi ve sağlık turizminin geliştirilmesi için çalışmalar yürütülmesi oldu. Bu kapsamda, bölgenin doğal güzelliklerinin ve coğrafi özelliklerinin bu konuda önemli bir avantaj oluşturduğuna dikkat çekildi. Ayrıca diğer öneriler, kuş gözlemciliği ve bisiklet turları gerçekleştirilmesi, kamp alanlarının düzenlenmesi, uçurtma sörfü olanaklarının değerlendirilmesi, turist kalitesinin arttırılması için çalışmalar yapılması, körfezde dalış faaliyetlerinin düzenlenmesi, deniz sporlarının mesleki eğitimiyle lisanslı sporcuların ve eğitmenlerin yetiştirilmesi ve bölgede festivaller düzenlenmesi biçiminde sıralandı.