Köyceğiz için İskandinav ağaç evleri modeli önerildi

07.05.2012
Muğla’daki Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgelerindeki ekonomik faaliyetlere ilişkin olarak yapılan toplantıdan Köyceğiz-Dalyan ÖÇK Bölgesi’ndeki sığla ve çam ağaçlarının ürünlerinin bölge halkı tarafından değerlendirilmesi talep edilirken, bölgede İskandinav ülkelerindekine benzer ağaç evlerin yapılması önerisi getirildi.

15 Mart 2012’de, Muğla Akyaka’da gerçekleştirilen “Proje Alanlarında Sürdürülebilir ve Çevre Dostu Ekonomik Faaliyetlerin Belirlenmesi Çalıştayı”na; Gökova, Datça-Bozburun, Fethiye-Göcek, Köyceğiz-Dalyan ÖÇK Bölgelerindeki ilgili Belediyeler, Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Deniz Ticaret Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları, Turizm Altyapı Hizmet Birlikleri, Orman Bölge Müdürlüğü Muğla ORKÖY Şube Müdürlüğü, Güney Ege Kalkınma Ajansı, Muğla Üniversitesi, Gökova-Akyaka’yı Sevenler Derneği ve özel sektör temsilcileri ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve UNDP Türkiye temsilcileri olmak üzere toplam 49 kişi katıldı.

Toplantıda, Köyceğiz-Dalyan ÖÇK Bölgesi’nde yetişen sığla ve çam ağaçlarından elde edilen ürünlerinin bölge halkı tarafından değerlendirilmesi önerisi getirildi. Sığla ağacının tanıtımının yapılarak markalaştırılması da toplantı katılımcılarından gelen talepler arasında öne çıktı.

İskandinav ülkelerindeki gibi ağaç evler

Çam ve sığla ağaçlarına ilişkin görüşlere paralel olarak, bölgede ağaç evler yapılması önerisi de dikkat çekti. İskandinav ülkelerindeki ahşap evlere benzeyecek biçimde yapılması önerilen evlerin yanı sıra, doğa yürüyüşü ve bisiklet parkurlarının yapılması, doğa fotoğrafçılığının geliştirilmesi, kuş gözlem turları ve rafting sporunun desteklenmesi gibi talepler de toplantı katılımcılarının üzerinde durduğu öneriler arasında yer aldı.

Ayrıca, toplantıda ortaya konulan diğer ekonomik faaliyet önerileri arasında sportif ve amatör olta balıkçılığı faaliyetlerinin düzenlenmesi, motorsuz ya da elektrik motorlu kayık-tekne turizminin geliştirilmesi, bölgedeki kültürel değerlerin tanıtılması, yerel halka amatör rehberlik eğitimi sağlanması, kent müzelerinin kurulması, zeytinyağı, narenciye ve bölgeye özgü tarımsal ürünlerin tanıtımının yapılması ve markalaştırılması gibi öneriler de dikkat çekti.