Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Yönetimi konusunda kapsamlı bir rehber yayımlandı

07.08.2011
RAC/SPA (Özel Koruma Alanları Faaliyet Merkezi) tarafından 2006 yılında yayımlanan “Akdeniz’de Deniz ve Kıyı Koruma Alanlarının Oluşturulması ve Yönetilmesi için Rehber” Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları projesi kapsamında Türkçe’ye çevrilerek yayımlandı.

Akdeniz’de Deniz ve Kıyı Koruma Alanlarının Oluşturulması ve Yönetilmesi için Rehber, özellikle Deniz ve Kıyı Koruma Alanları yöneticilerinin gelecekteki çalışmalarına yol gösterecek temel yönetim ve eğitim materyali niteliğinde.

Kitap aynı zamanda, karar vericiler, kamu kurumları, STK’lar, akademisyenler ve uluslararası fon kuruluşlarına kadar Deniz ve Kıyı Koruma Alanları’nın planlaması, yönetimi ve uygulamalarıyla ilgilenen herkesin kullanımını amaçlıyor.

Kitap, deniz ekolojisi ve deniz koruma alanı tanımı, tipleri, hedefleri ve özellikleri; deniz koruma alanlarının oluşturulması, planlaması ve yönetilmesi süreçlerinde paydaş katılımı, ziyaretçi yönetimi, izleme ile ilgili temel bilgilerin yanısıra uygulama örnekleri sunuyor ve ulusal bir deniz koruma alanları sisteminin oluşturulması için yol gösteriyor.