Denizlerimizde Yaşayan Canlıları tanımak için bir rehber “Denizlerimizin Sakinleri Kitabı”

19.07.2011
“Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında, denizlerimizde yaşayan canlıları tanıtan Türkiye’deki en kapsamlı rehber niteliğindeki “Denizlerimizin Sakinleri Kitabı” basıldı.

Kitap, Akdeniz’in en doğusunda, sınırımızın bittiği Keldağ (Hatay), Yunanistan sınırındaki Saros kıyılarına, Karadeniz’de Trabzon’dan Zonguldak’a kadar olan bölgelerde yapılan dalışlar ile denizlerimizde yaşayan 329 türü tanıtıyor. Kitapta, Dr. Bülent Gözcelioğlu’nun hazırladığı herkes tarafından kolayca anlaşılabilecek literatür bilgileri ile birlikte Tahsin Ceylan’ın objektifinden türleri ve yaşam alanlarını sergileyen birbirinden etkileyici fotoğraflar yer alıyor. Ayrıca, türler ile ilgili gözlemler ve fotoğraflandıkları dalış noktaları da yazarın notu olarak veriliyor.

Kitap, denizlerimizde yaşayan canlı türlerinin tanınması ile denizel biyolojik çeşitliliğin korunmasına ve Deniz ve Kıyı Koruma Alanlarında yürütülen koruma faaliyetlerine destek vermesinin yanı sıra konu ile ilgili meraklı herkesin yararlanabileceği bir kaynak.