Deniz Koruma Alanlarının Ekonomik Yönü Kitabı yayımlandı

10.08.2011
RAC/SPA (Özel Koruma Alanları Faaliyet Merkezi) tarafından 2006 yılında yayımlanan “Deniz Koruma Alanlarının Ekonomik Yönü” Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları projesi kapsamında Türkçe’ye çevrilerek yayımlandı.

Kitap yazar tarafından;  “Deniz Koruma Alanları (DKA), çelişkili kullanımlara maruz kalırlar. Bu sebeple, bu  alanların yönetimine dair karar analizleri de akılcı biçimde yapılmalıdır. Bu kitap, okuyucuyu ekonomi kavramı ve bu kavramın doğal kaynak yönetimi, özellikle de DKA’lara nasıl uygulanabileceği ile tanıştırmak için hazırlandı” notu ile sunuluyor.

Kitapta, Deniz Koruma Alanlarının değerlemesinde kullanılan araç ve yöntemlerin yanısıra, kendi kendine ayakta durabilen ve sürdürülebilir bir DKA yönetimi için araç ve yöntemler örnek olay incelemeleri ile birlikte veriliyor.

Kitap, deniz koruma alanı yöneticilerinin yanısıra karar vericiler, kamu kurumları, STK’lar, akademisyenler ve uluslararası fon kuruluşlarına kadar Deniz ve Kıyı Koruma Alanları’nın planlaması, yönetimi ve uygulamalarıyla ilgilenen herkesin kullanımını amaçlıyor.