Saros Körfezi ÖÇK Bölgesi Sempozyumu Düzenlendi

30.05.2011
“Saroz Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin MR’ını çekip gerekli tedavisini uygulayacağız”

Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇKK) Başkanı Ahmet ÖZYANIK, Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgelerindeki balıkçılığa kısıtlı ve kapalı alanlar uygulamaları ve bunun neticesinde balık stoklarındaki artış gibi benzer çalışmalar ile Saros Körfezi ÖÇK Bölgesi’nde faaliyet göstereceklerini ve  birkaç yıl içinde balık nüfusunun artışı gözlemleneceğini belirtti. ÖZYANIK, Türkiye’nin Akdeniz’de kıyı uzunluğu itibariyle üçüncü ülke olmasına karşın en geniş koruma alanına sahip birinci ülke olduğuna dikkat çekti. Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal YILDIZER de, kıyı alanlarının, sağladığı kazançlar nedeniyle yaklaşık 50 sektör için önemli sahalar olduğuna işaret ederek “sürdürülebilir yönetim”in önemine dikkat çekti.


“Türkiye, Akdeniz’deki en geniş koruma alanlarına sahip ülke”
Aralık 2010’da Bakanlar Kurulu kararıyla ÖÇK Bölgesi ilan edilen Saros Körfezi, Çanakkale’de düzenlenen Saros Sempozyumu’nda masaya yatırıldı. Sempozyumun açılışını yapan ÖÇKK Başkanı Ahmet ÖZYANIK, Deniz ve Kıyı Koruma Alanları’nın (DKKA) büyük bir kıyı uzunluğunun ÖÇK bölgeleri olduğunu ifade etti.
Akdeniz ve Ege’de 5.700 Kmlik toplam kıyı uzunluğunun 1.133 km’lik bölümü kurumun koruma alanına sahip olduğunu belirten ÖZYANIK, “Türkiye, kıyı uzunluğu itibariyle üçüncü ülke olmasına karşın en geniş koruma alanına sahip birinci ülkedir. Bu da üstlendiğimiz sorumluluğu ortaya koymaktadır” diye konuştu.


Alerji benzetmesi
ÖZYANIK, ÖÇKKB’nin, kurum olarak geleneksel katı koruma anlayışına sahip olmadığını da ilginç bir örnekle ortaya koydu: “Örneğin, hastada  alerji var diye tüm sorunları buna bağlamak doğru olmaz. Bu nedenle, sorunu bilmeden çözüme gitmek doğru olmaz. Kurum bu olguları ortaya koyan ‘etkin yönetim modeli’ kullanmaktadır. Alerji testi yaptırır gibi çalışma yapar. Sonrada belirlenen tehdide göre çalışma yapılıyor. Bunu yapmazsanız etkin bir şekilde yönetemezseniz.”


“Balık artışını ve memnuniyeti hep beraber gözleyeceğiz”
ÖZYANIK, “Türkiye’nin Deniz ve Kıyı koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamındaki 6 alandan biri olan Gökova Körfezi’nden de önemli bir örnek verdi. Özyanık, “Gökova Körfezi’nde balıkçılığa kapalı alanları kumbara olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Yöredeki Su Ürünleri Kooperatifleri ile beraber ilan ettik. “Birkaç yıl hiç kimse balık tutmasın, bunun neticesinde de Gökova’yı kurtarabilir miyiz?” Buna baktık. 3-5 yıllık kapatma sonucunda balıkçılık yönetimi ve de tutulan balık miktarında miktarda tüm dünyada olduğu gibi artışlar ve de balıkçılarda da memnuiyet artışınız hep beraber gözleyeceğiz” diye konuştu.


“Sürdürülebilir yönetim önemli”
Çanakkale Vali yardımcısı Cemal YILDIZER de yaptığı konuşmada, kıyı alanlarının, sağladığı kazançlar nedeniyle yaklaşık 50 sektör için önemli sahalar olduğuna dikkat çekerek, “Sürdürülebilir yönetim önemli. Kaynakların aşırı kullanılması çevre sorunlarına ortaya çıkmaktadır” diye konuştu.
Sempozyuma, Çanakkale Valiliği, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Gelibolu Belediyesi, Bolayır Belediyesi, Kavakköy Belediyesi, Karainebeyli Muhtarlığı, Ocaklı Muhtarlığı, Değirmendüzü Muhtarlığı, Karainebeyli Su Ürünleri Kooperatifi’nden de yetkililer katıldı.