Gökova ÖÇK Bölgesi’nde tanımlanan nesli tehdit altındaki Kum Köpekbalıklarının Sayısı belirlendi

25.01.2011
“Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sistemi’nin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında bulunan Gökova Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi’ndeki kum köpekbalıklarının en az 17 bireylik küçük bir populasyon oluşturduğu belirlendi. Proje Koordinatörü Güner Ergün, bu sonucun, koruma çalışmalarının başarısını gösterdiğini kaydetti.

Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı (ÖÇKKB) yürütücülüğünde, Küresel Çevre Fonu (GEF) adına, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) yürütücü ortaklığında gerçekleştirilen “Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sistemi’nin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında, dünyada sadece Atlantik kıyıları ile Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Çamlıköy Boncuk Koyu’nda üremelerini gerçekleştiren kum köpekbalıklarının sayısının en az 17 olduğu belirlendi.

ÖÇKK görevlilerine eğitim semineri
Muğla’da düzenlenen Proje eğitim semineri kapsamında, Özel Çevre Koruma Kurumu bünyesinde görevli mimar, çevre mühendisi ve biyologlar için Gökova Özel Çevre Bölgesi’nde teknik gezi düzenlendi. Teknik geziye katılanlara özellikle Çamlıköy Boncuk Koyu’nda görülen kum köpekbalıkları ile Sedir Adası hakkında bilgi verildi. Deniz ve kıyı koruma alanları sisteminin güçlendirilmesi ve bu bölgelerin etkin yönetimini kolaylaştırmasının amaçlandığı Proje’nin koordinatörü ve Özel Çevre Koruma Kurumu İnceleme Şube Müdürü Güner Ergün, kum köpekbalıklarının korunmasına yönelik projenin ilk olarak 2006 yılında hayata geçirildiğini söyledi.

“Çalışma başarılı oldu”
Ergün, çalışma başlangıcında 6 olan kum köpekbalığı sayısının, üç yıl içinde 17’ye çıktığına dikkat çekerek, “Buradan yola çıkarak ‘koruma çalışması başarılı oldu ve koruma çalışması köpek balıklarının sayısını artırdı’ diyebiliriz. Koruma tedbirleri bu canlıların rahatlıkla bu bölgeye gelmesini de sağladı. Alanda hayata geçirilen koruma tedbirleri ve kum köpekbalıklarının görüldüğü noktaların şamandıralarla işaretlenmesi ile bölgedeki insan faaliyetleri engellendi ve köpekbalıklarına doğal yaşam ortamı sağlandı” diye konuştu.

Proje’nin sonuç göstergelerinden biri
Kum köpekbalıklarının sayısında gözlemlenen bu artışla, “Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sistemi’nin Güçlendirilmesi Projesi”nin sonuç göstergelerinden birinin temel verisi sağlanmış oldu. Kum köpekbalıklarıyla ilgili olarak, geçtiğimiz yaz, yöredeki kişilere, Proje kapsamında hizmet alımı ile ilgili eğitimler de verilmişti.

Proje Koordinatörü Güner Ergün ve Proje Yöneticisi Harun Güçlüsoy  UNDP Türkiye Ofisi’nin ilk radyo programına katıldılar.


Videolar