Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi için 57 kişi ÖÇKKB’ye katıldı

25.01.2011
Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi için 57 kişi ÖÇKKB’ye katıldı

Türkiye’nin deniz ve kıyı koruma alanları sisteminin güçlendirilmesini ve etkin yönetimini kolaylaştırmayı amaçlayan “Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında ÖÇKKB’ye katılan 57 yeni personel için, 9-15 Ocak 2011 tarihleri arasında eğitim semineri düzenlendi. Muğla Akyaka’da düzenlenen seminer, 18 eğitimcinin katılımıyla gerçekleşti.

Alan Yönetim Birimleri’nin çekirdeği oluşturuldu

Proje’nin ana sonuçlarından biri olan, “mevcut Deniz ve Kıyı Koruma Alanlarının daha etkin yönetimi ve yeni Deniz ve Kıyı Koruma Alanlarının kurulmasına öncelik vermek için sorumlu kurumların ihtiyaç duyduğu kurumsal yapının ve kapasitenin güçlendirilmesi” hedefine ulaşmak için en önemli adımlarından birini altı proje alanında Alan Yönetim Birimleri’nin kurulması oluşturuyor. Seminer, ÖÇKKB’nin merkezi teşkilat ve Alan Yönetim Birimleri için alınan 57 personelin, bu doğrultuda biyolojik çeşitlilik ve deniz kıyı koruma alanları ve yönetimi kapsamındaki bilgilerini arttırmak amacıyla gerçekleştirdi.

Eğitim çalışmalarının ilki

Seminerin açılış konuşmasını yapan ÖÇKKB Başkanı Ahmet Özyanık, eğitim seminerinin, kurulmakta olan Alan Yönetim Birimleri’nin kapasitesinin geliştirilmesi için birimlerin personeline yönelik düzenlenecek eğitim çalışmalarından ilki olması nedeniyle çok önemli olduğunu belirtti.

Eğitim semineri boyunca, Genel Ekoloji ve Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma Faaliyetleri, Oseonoloji, Deniz ve Kıyı Koruma Alanı Sistemi ve Bileşenleri, ÖÇKKB Faaliyetleri konularında; Prof. Dr. Latif Kurt, Yrd. Doç. Dr. Gül Güneş, Dr. Gülhan Badur Özden, Prof. Dr. İlhami Kiziroğlu, Yrd. Doç. Dr. Ahsen Yüksek,  Doç. Dr. Harun Güçlüsoy ve inceleme Şube Müdürü Güner Ergün tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

Arazi çalışmaları da gerçekleştirildi

Seminer sonunda düzenlenen arazi çalışmalarında Gökova Körfezi ve Koyları, Sedir Adası, Boncuk Koyu, Dalyan Kanalları, İztuzu Kumsalı Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER), Köyceğiz-Dalyan Atık Su Arıtma Tesisi, Ortaca Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi, Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde Ölüdeniz-Kayaköy ve Akyaka-Azmaklar ziyaret edilerek, bu bölgelerde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında, seminer katılımcılarına kapsamlı bilgi verildi.