Deniz ve Kıyı Koruma Alanları için Sürdürülebilir Turizm Eğitimleri Muğla’da verildi

11.05.2012
Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve STK temsilcilerine yönelik “Proje Alanlarında Sürdürülebilir Turizm Eğitimi” Muğla’da 25-27 Nisan 2012 tarihlerinde gerçekleştirildi.

 

Akyaka ve Göcek’teki eğitimlere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı temsilcilerinini yanısıra proje alanlarının yer aldığı Muğla, İzmir ve Balıkesir illerinden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlükleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, Liman Başkanlıkları ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte Muğla ilinde faaliyet gösteren Kooperatif ve Birlikler, Deniz Ticaret Odaları, Marinalar ve otellerin temsilcileri olmak üzere toplam 83 kişi katıldı.

Üç ayrı eğitimde, sürdürülebilir turizm, strateji ve rekabet, hassas alanlarda turizm gibi konuların yanısıra turizmdeki gerçek süreçler ve bunların sürdürülebilirlik testi gibi uygulamalar Ferit Karakaya ve Dilek Ünalan tarafından verildi. Ayrıca, WWF Akdeniz Programı Güney MedPAN Projesi İkili işbirliği kapsamında İspanya Cabrerra Milli Parkı Yöneticisi José F. Amengual Ramis Cabrera Milli Parkı’nda balıkçılık, dalış ve demirleme gibi faaliyetlerin nasıl yönetildiği ve katılımcı yönetim planlaması konularında deneyimlerini paylaştı.

Eğitimler, proje alanlarında sürdürülebilir turizm etkinliklerinin, konunun tüm taraflarının bir araya geldiği geniş kapsamlı toplantılar çerçevesinde değerlendirilmesi açısından büyük önem taşıyor.